T520D686M016AHE0507706 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 494
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,860
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 950
68 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
T520D686M016AHE0507706
DigiKey Part Number
399-T520D686M016AHE0507706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520D686M016AHE0507706
Description
68.0UF 16.0V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V