ESC337M063AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 217
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 406
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ESC337M063AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESC337M063AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC337M063AL3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC337M063AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
980 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C