C0805X224K1RAC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 22,036
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Image for C0805X224K1RAC3124 is not available
C0805X224K1RAC3124
DigiKey Part Number
399-C0805X224K1RAC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X224K1RAC3124
Description
.220UF 100V
Detailed Description
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)