FX8C-120S-SV(92)
DigiKey Part Number
26-FX8C-120S-SV(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-120S-SV(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-120S-SV(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-120S-SV(92)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-120S-SV(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.156" (3.96mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)