FX8C-120P-SV2(91)
DigiKey Part Number
H11525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-120P-SV2(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-120P-SV2(91) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
7mm, 12mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.254" (6.45mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)