FX8C-120P-SV4(91) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-120P-SV4(91)
DigiKey Part Number
H11526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-120P-SV4(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-120P-SV4(91) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
9mm, 14mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.333" (8.45mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)