FX8C-120P-SV(92)
DigiKey Part Number
26-FX8C-120P-SV(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-120P-SV(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-120P-SV(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-120P-SV(92)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-120P-SV(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
5mm, 10mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.175" (4.45mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)