FX11LB-80P/8-SV(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11LB-80P/8-SV(92) is not available
FX11LB-80P/8-SV(92)
DigiKey Part Number
FX11LB-80P/8-SV(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-80P/8-SV(92)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LB-80P/8-SV(92) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.064" (1.64mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)