FX11LA-80S/8-SV(92) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX11LA-80S/8-SV(92)
DigiKey Part Number
H125776TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125776CT-ND - Cut Tape (CT)
H125776DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-80S/8-SV(92)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LA-80S/8-SV(92) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)