FX11LA-80P/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H10769-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-80P/8-SV(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-80P/8-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)