FX11A-80S/8-SV(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX11A-80S/8-SV(92) is not available
FX11A-80S/8-SV(92)
DigiKey Part Number
FX11A-80S/8-SV(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-80S/8-SV(92)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11A-80S/8-SV(92) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)