FX11LA-80P/8-SV(91) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 8,160
Datasheet
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX11LA-80P/8-SV(91)
DigiKey Part Number
26-FX11LA-80P/8-SV(91)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11LA-80P/8-SV(91)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11LA-80P/8-SV(91)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-80P/8-SV(91)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LA-80P/8-SV(91) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)