FX11B-80S/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H123299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-80S/8-SV(71)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11B-80S/8-SV(71) Models
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)