FX11LB-80P/8-SV(92) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FX11LB-80P/8-SV(92)-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX11LB-80P/8-SV(92) |
Description | CONN HDR 80POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX11LB-80P/8-SV(92) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Ground Plate, Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Mated Stacking Heights 2mm |
Number of Positions 80 | Height Above Board 0.064" (1.64mm) |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Base Product Number |