FX10A-144S-SV(83) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-144S-SV(83)
DigiKey Part Number
FX10A-144S-SV(83)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-144S-SV(83)
Description
CONN RCPT 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10A-144S-SV(83) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)