FX10A-144P-SV2(83)
DigiKey Part Number
26-FX10A-144P-SV2(83)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX10A-144P-SV2(83)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX10A-144P-SV2(83)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-144P-SV2(83)
Description
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-144P-SV2(83) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
6mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.207" (5.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)