FX10A-144P-SV1(83)
DigiKey Part Number
H124736TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124736CT-ND - Cut Tape (CT)
H124736DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-144P-SV1(83)
Description
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-144P-SV1(83) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)