SRN5040-470M
DigiKey Part Number
SRN5040-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040-470M
Description
FIXED IND 47UH 900MA 324 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 324mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN5040-470M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
324mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
7MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A