NRS5040T470MMGJV
DigiKey Part Number
587-3610-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3610-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3610-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5040T470MMGJV
Description
FIXED IND 47UH 900MA 403 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 403mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS5040T470MMGJV Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
403mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A