17EHD044PAM000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 17EHD044PAM000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 17EHD044PAM000 |
Description | CONN D-SUB HD PLG 44POS SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 125V |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) High Density | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |