17EHD044SAM030 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 13
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,536
Datasheet
Image for 17EHD044SAM030 is not available
17EHD044SAM030
DigiKey Part Number
17EHD044SAM030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044SAM030
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P VERT SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C