17EHD044SAM232 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 13
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 11
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,080
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,536
NorComp Inc.
In Stock: 98
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
17EHD044SAM232
DigiKey Part Number
17EHD044SAM232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044SAM232
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P VERT SLDR
Detailed Description
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C