180-044-102L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 1,780
Datasheet
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
180-044-102L001
180-044-102L001
180-044-102L001
DigiKey Part Number
T844MER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-102L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180-044-102L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C