17EHD044PAM000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1,633
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
In Stock: 8
In Stock: 59
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
17EHD044PAM000
DigiKey Part Number
17EHD044PAM000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044PAM000
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS SLDR CUP
Detailed Description
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C