CC1206KKX5R9BB225
DigiKey Part Number
311-1946-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1946-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1946-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX5R9BB225
Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX5R9BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)