AC0201KRX7R8BB102
DigiKey Part Number
13-AC0201KRX7R8BB102TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0201KRX7R8BB102CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0201KRX7R8BB102DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201KRX7R8BB102
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)