1206B683K251CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 194
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 5,990
Datasheet
In Stock: 1,650
Chemi-Con
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.068 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
1206B683K251CT
DigiKey Part Number
1292-1206B683K251CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B683K251CT
Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)