0805X105K250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 59,034
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X105K250CT
DigiKey Part Number
1292-0805X105K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X105K250CT
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)