MCAST21GSB5105KTNA01
DigiKey Part Number
587-MCAST21GSB5105KTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCAST21GSB5105KTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCAST21GSB5105KTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAST21GSB5105KTNA01
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MCAST21GSB5105KTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)