VJ0402Y102JXXAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 22,000
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 8,070
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1000 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
VJ0402Y102JXXAP
DigiKey Part Number
VJ0402Y102JXXAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y102JXXAP
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402Y102JXXAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)