593D157X0016E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 249
Similar
Similar
In Stock: 1
KEMET
KEMET
In Stock: 715
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 305
In Stock: 874
150 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
7343-43 (EIA)
593D157X0016E2TE3
DigiKey Part Number
593D157X0016E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D157X0016E2TE3
Description
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D157X0016E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
16 V