293D687X9004E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 536
In Stock: 826
680 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
293D687X9004E2TE3
DigiKey Part Number
293D687X9004E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D687X9004E2TE3
Description
CAP TANT 680UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D687X9004E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
4 V