293D337X9004D2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 7
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 451
KYOCERA AVX
330 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
293D337X9004D2TE3
DigiKey Part Number
293D337X9004D2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D337X9004D2TE3
Description
CAP TANT 330UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D337X9004D2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V