293D227X96R3E2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 3,015
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 18
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 496
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
293D227X96R3E2TE3
DigiKey Part Number
293D227X96R3E2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D227X96R3E2TE3
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D227X96R3E2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V