VS-30CTQ060PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4,004
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 0
Datasheet
SMC Diode Solutions
In Stock: 224
Similar
Panjit International Inc.
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 31
STMicroelectronics
In Stock: 409
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 15A Through Hole TO-220-3
VS-30CTQ060PBF
DigiKey Part Number
30CTQ060PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30CTQ060PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VS-30CTQ060PBF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 60 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A