VS-30CTQ060-M3
DigiKey Part Number
VS-30CTQ060-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30CTQ060-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 15A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-30CTQ060-M3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 60 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A