UGB18DCT-E3/45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2,023
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 6,050
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 699
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 18A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
UGB18DCT-E3/45
DigiKey Part Number
UGB18DCT-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UGB18DCT-E3/45
Description
DIODE ARRAY GP 200V 18A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
18A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 9 A