SMCJ90CA-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
SMC Diode Solutions
KYOCERA AVX
Eaton - Electronics Division
Diodes Incorporated
In Stock: 688
Littelfuse Inc.
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ90CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ90CA-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ90CA-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ90CA-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ90CA-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V