SMCJ110A-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 2,990
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Bourns Inc.
177V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ110A-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ110A-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ110A-E3/9AT
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V