SMBJ160A-E3/52 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Bourns Inc.
Eaton - Electronics Division
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ160A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ160A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ160A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ160A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160A-E3/52
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V