SMBJ11CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 480
Microchip Technology
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ11CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMBJ11CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ11CA-M3/52
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V