SMBJ11CD-M3/H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 19,764
Datasheet
17.9V Clamp 33.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ11CD-M3/H
DigiKey Part Number
SMBJ11CD-M3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ11CD-M3/H
Description
TVS DIODE 11VWM 17.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17.9V