SMB8J28CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
45.4V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J28CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J28CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J28CA-E3/52
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J28CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V