SMB8J28CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
45.4V Clamp 17.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J28CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMB8J28CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J28CAHE3/52
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V