SMB10J28A-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Comchip Technology
45.4V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J28A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J28A-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J28A-E3/5B
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V