SMAJ130CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,903
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ130CAHE3/61 is not available
SMAJ130CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ130CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ130CAHE3/61
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V