BZX85B75-TAP
DigiKey Part Number
112-BZX85B75-TAPCT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX85B75-TAPTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85B75-TAP
Description
DIODE ZENER 75V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 56 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms