AZ23C33-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,645
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 33 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C33-G3-08
DigiKey Part Number
AZ23C33-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C33-G3-08
Description
DIODE ZENER ARRAY 33V SOT-23-3
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
33 V
Tolerance
±5%