1.5KE440CA-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,363
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1,247
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 814
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
602V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE440CA-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE440CA-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440CA-E3/51
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V