1.5KE440CA-TP
DigiKey Part Number
1.5KE440CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE440CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440CA-TP
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
602V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V